Czy dzieci mogą pić kawę

Czy dzieci mogą pić kawę? Wpływ kofeiny na zdrowie dziecka

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy ich dzieci mogą pić kawę. Kofeina, która występuje w kawie i innych napojach, może wywoływać pewne efekty zdrowotne. W tym artykule przedstawię jaki jest wpływ kofeiny na organizm dziecka i czy jest bezpieczne, aby dzieci spożywały napoje zawierające kofeinę. Ponadto, zastanowimy się, jaka kawa jest najlepsza dla dzieci.

Dla wielu młodych rodziców kawa jest nieodłączną częścią życia. Jednak zastanawiają się, czy ich dzieci również mogą cieszyć się tym napojem. Zrozumienie wpływu kofeiny na zdrowie dziecka jest kluczowe dla podejmowania odpowiednich decyzji dotyczących nawyków żywieniowych dzieci.

Wpływ kofeiny na zdrowie dzieci

Kofeina, substancja psychoaktywna obecna w kawie, może wpływać na zdrowie dzieci. Dzieci są bardziej wrażliwe na kofeinę niż dorośli, ponieważ ich układ nerwowy jest jeszcze w fazie rozwoju. Spożywanie nadmiarowej ilości kofeiny może prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak problemy ze snem, nadpobudliwość, ból głowy, niepokój, niestrawność.

Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (dotyczy to również kawy, która zawiera kofeinę):

Kofeina nie jest składnikiem odżywczym, ale substancją psychoaktywną, stosowaną w żywności najczęściej ze względu na takie właśnie działanie fizjologiczne. Spożywanie jej w niewielkich ilościach korzystnie stymuluje aktywność centralnego układu nerwowego, natomiast w przypadku większych dawek mogą pojawiać się objawy rozdrażnienia, niepokoju, napady lęku, bezsenność lub zaburzenia koordynacji ruchowej (…). Od kilku lat na świecie i w Polsce, obserwowany jest stały wzrost asortymentu napojów energetyzujących, które cieszą się coraz większą popularnością we wszystkich grupach wiekowych, także wśród dzieci i młodzieży. Jak wynika z raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), opracowanego na podstawie danych z 16 krajów europejskich, ok. 18% dzieci w wieku 3-10 lat spożywa napoje energetyczne przynajmniej raz w roku. Sięga po te napoje więcej chłopców niż dziewczynek (odpowiednio 22% i 14%). (…)

Dawki kofeiny dla dzieci

Zgodnie z Amerykańską Akademią Dziecka i Psychiatrii Młodzieży [1] nie ma sprawdzonej bezpiecznej dawki kofeiny dla dzieci. Przepisy dotyczące produktów opierają się na praktykach sięgających lat czterdziestych XX wieku. Obecnie pediatrzy odradzają kofeinę dzieciom poniżej 12 roku życia oraz wszelkie napoje energetyczne dla wszystkich dzieci i nastolatków. Sugerują również ograniczenie kofeiny do maksymalnie 100 mg dziennie dla osób w wieku 12-18 lat (napój energetyczny zawiera 105 mg kofeiny w 330 ml). Jeśli niepokoi Cię używanie kofeiny przez Twoje dziecko, porozmawiaj z pediatrą, psychiatrą dziecięcym lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego, czy potrzebna jest bardziej intensywna pomoc lub poradnictwo.

Czytaj etykiety: Każdy napój jest inny. Oto szacunki na każde 250 ml:

  • Kawa: około 100 mg kofeiny
  • Czarna herbata: około 50 mg kofeiny
  • Napoje gazowane, jak Coca-Cola: około 25 mg kofeiny
  • Napoje energetyczne, takie jak Red Bull i Monster: od 40 do 250 mg kofeiny i wysoki poziom cukru
zakaz sprzedaży energetyków

Zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem kofeiny dzieciom

Ciekawostka: Warto wspomnieć, że najprawdopodobniej od początku 2024 roku zostanie wprowadzony w Polsce całkowity zakaz sprzedaży osobom niepełnoletnim napojów zawierających kofeinę [2] Jak podaje innpoland.pl:

„Ministerstwo Sportu i Turystyki czeka na ruch Komisji Europejskiej. To ostatnia formalność przed przegłosowaniem zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zakaz będzie obowiązywał od początku 2024 roku.”

Najlepsza kawa dla dzieci

Jeśli rodzic zdecyduje się podać dziecku kawę, najlepszym wyborem jest kawa zbożowa. Dlaczego nie kawa bezkofeinowa? Kawa (prawie) bezkofeinowa to alternatywa dla kawy naturalnej, jednak nadal zawiera niewielkie ilości kofeiny — około 2 do 15 mg na filiżankę o pojemności 225 ml.

Podsumowanie:

Podawanie kawy dzieciom może wiązać się z ryzykiem niepożądanych skutków kofeiny na zdrowie dziecka. Zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny przez dzieci i unikanie napojów z kofeiną, takich jak cola czy energetyki. Jeśli rodzic zdecyduje się podać dziecku kawę, najlepszym wyborem jest kawa zbożowa dostępna w każdym sklepie spożywczym. Pamiętajmy, że zdrowe nawyki żywieniowe dzieci są niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju i zdrowia.

5/5 - (2 votes)