Jaki kupić młynek?

Jaki kupić młynek?
W ostatnim poście pisałam o mieleniu kawy, dzisiaj chciałabym ten temat nieco rozwinąć. Przedstawię co należy wiedzieć przed zakupem młynka, na co zwrócić uwagę by spełniał on nasze wymagania i niekoniecznie rujnował nasz budżet, gdyż na rynku możemy spotkać domowe egzemplarze nawet za kilkaset złotych.

Jaki kupić młynek, ręczny czy elektryczny?

Przede wszystkich warto wspomnieć, że mamy dwa rodzaje młynków: ręczne i elektryczne. Młynki ręczne cały czas cieszą się popularnością, mimo, że już dawno jesteśmy w erze urządzeń elektrycznych. Największą zaletą ręcznego młynka jest to, że podczas mielenia ziarna się nie podgrzewają, a co za tym idzie nie tracą swoich właściwości. Zwolennicy tej metody uważają, że kawa dzięki temu jest bardziej aromatyczna. Kolejną zaletą młynków ręcznych jest ich atrakcyjność, nadają wnętrzu lekko designerski wygląd, a dla niektórych to dość mocny argument. Do tego mają znaczą przewagę nad tymi elektrycznymi – cena. Średnia cena dobrego młynka manualnego to około 120 złotych, gdzie w przypadku konkurentów to najniższa półka. Jednak przed jego zakupem należy się zastanowić, ile kaw dziennie będzie się przyrządzać. W przypadku 1-2 kaw mielenie nie będzie kłopotliwe. Jeśli jednak przygotowujemy więcej niż 2 chyba lepiej zainwestować w dobry młynek elektryczny. Młynki elektryczne są na pewno wygodniejsze, nie wymagają udziału naszej siły i oszczędzają czas. Jednak należy poszukać takiego który będzie mielił równomiernie i nie spali naszych ziaren.

Noże czy żarna?

Do wyboru mamy młynki z nożami lub z żarnami, tak więc i w tym przypadku wybór jest dość okrojony. Noże mają jedną podstawową zaletę – cenę. Więcej zalet niestety nie widzę. Są to najtańsze egzemplarze, ale co za tym idzie, również najniższej jakości. Ostrza nożowe tną ziarna bardzo nierównomiernie, na kawałki o różnej wielkości, powodując odmienne tempo ich parzenia. Podczas mielenia powstaje także pył, czyli bardzo drobno zmielona kawa, która może zatykać nasz filtr w ekspresie i sprawi, że napar będzie gorzki. Młynki tarczowe są dużo droższe , ale i jakość mielenia w tym przypadku jest znacznie lepsza. Przede wszystkim młynki tarczowe mielą precyzyjnie i jednolicie. Istotne jest by nasz młynek wykorzystywał jak najmniejsze obroty przy jednoczesnym szybkim mieleniu ziaren. Nie będą się one wtedy tak szybko nagrzewać i nie spowodują powstawania pyłu kawowego jak w przypadku noży. Żarna muszą być gęsto osadzone oraz zrobione z twardego materiału, co pozwoli na długą efektywną eksploatację naszego młynka.

Kilka propozycji:

  • Młynki ręczne

Młynek ręczny HARIO Mini Mill SlimBardzo praktyczny, nie zajmuje dużo miejsca, wręcz idealny do podróży. Szybko się czyści – wystarczy przepłukać ciepłą wodą. Posiada żarna ceramiczne, a sam wykonany jest z tworzyw sztucznych co przekłada się na jego niewielką wagę. Umożliwia regulację grubości mielenia. Jednokrotnie mieli do 24 gramów ziarna, czyli idealną ilości do zaparzenia 2 dużych kaw. Cena około 140 zł.

Hario Mini Mill Slim

Młynek ręczny TIAMO. Posiada ceramiczne stożkowe żarna. Bardzo wygodny i łatwy w użytkowaniu. Dobrze leży w dłoni podczas mielenia. Posiada gumową podstawie dzięki temu się nie ślizga. Regulowane żarna pozwalają na dostosowanie grubości przemiału odpowiedniej do praktycznie każdej metody zaparzania. Cena około 130 zł.

Młynek ręczny TIAMO

Ręczny Młynek do Kawy La Cafeterie RETRO  propozycja dla miłośników kawy i stylu retro. Na pewno nie można mu odmówić designu. Wyposażony w stalowe żarna, spory, stalowy podajnik na kawę. Posiada kilkustopniową regulację ułatwiającą uzyskanie odpowiedniego przemiału kawy. Cena około 130 zł.

La Cafeterie RETRO

 

  • Młynki elektryczne

Elektryczny Młynek Baratza Encore. Firma Baratza jest w tym momencie chyba najlepszym z producentów domowych młynków elektrycznych, a to przez ich niezawodność i szerokie możliwości. Młynek Baratza posiada aż 40 stopni zmielenia, niewątpliwie zapewniają nam uzyskanie ziaren idealnych do każdej metody parzenia. Jego przewaga to zdecydowanie szybkość mielenia, jest to przedział od 0.8 do 1.1 g/s. Pomyślmy ile ręcznego kręcenia zajmuje nam ta czynność…tak to jego zdecydowana przewaga. Posiada ceramiczne 40 mm żarna, bardzo duży hopper na kawę, który mieści aż 250 g ziaren oraz spory pojemnik na kawę zmieloną, 150 g. Cena ok. 550 zł.

jaki kupić młynek

Drugą propozycją młynka elektrycznego jest młynek Baratza Virtuoso jest to profesjonalny młynek, który poradzi sobie z każdym stopniem zmielenia do każdego rodzaju kawy. Przede wszystkim zmieli nam kawę równomiernie, co jest niesamowicie istotne jeśli chcemy uzyskać najlepszy smak napoju. Wyposażony jest jak poprzednik w 40mm ceramiczne żarna, duży hopper na kawę, również mieszczący 250 g ziaren i tak samo 150 gramowy pojemnik na kawę zmieloną. Sam młynek prezentuje się bardzo profesjonalnie i elegancko. Virtuoso zadowoli każdego domowego baristę. W tym przypadku cena jest już jednak większa niż w przypadku wcześniejszych propozycji, ok. 900 zł.

 

 

 

Rate this post

Leave a Reply