Test ekspresów De'Longhi 23.460S oraz De'Longhi 350.55B

Porównanie ekspresów ciśnieniowych De’Longhi, część I

Tym razem mam dla Was coś ekstra – mini serię testów pięciu ekspresów ciśnieniowych marki De’Longhi. Seria ta spodoba się przede wszystkim tym, którzy myślą o zakupie nowego ekspresu do kawy lub po prostu szukają zestawień, porównań i testów różnych modeli ekspresów w poszukiwaniu tego najlepszego. W tej części moich testów na pierwszy ogień idą dwa ekspresy  De’Longhi 23.460S oraz De’Longhi 350.55B.

Test ekspresu ciśnieniowego De’Longhi 23.460S – wygląd i budowa

Ekspres ciśnieniowy De'Longhi 23.460S

Ekspres De’Longhi 23.460S – fot. blogkawowy.pl

De’Longhi 23.460S to stosunkowo niewielki ekspres do kawy do zastosowań domowych, a jego wymiary to 23.8 cm szer. x 43 cm głęb. i 34. cm wys. Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta i intuicyjna i na pewno poradzi sobie z nim każdy, nawet nie będący z elektroniką za pan brat :) Test modelu 23.460S przeprowadzam na kawie palonej specjalnie dla De’Longhi przez KIMBO, którego chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Jest to średnio palona, włoska mieszanka Espresso Classic.
Ekspres został wyposażony w duży zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra, zbiornik na kawę ziarnistą o pojemności 250 gramów oraz całkowitą nowość na rynku – najnowszy system spieniania mleka o nazwie LatteCrema przy którym zatrzymam się na chwilę.

De'Longhi 23.460S

Ekspres ciśnieniowy De’Longhi 23.460S – fot. blogkawowy.pl

Ekspres ciśnieniowy De'Longhi 23.460S

Ekspres ciśnieniowy De’Longhi 23.460S – fot. blogkawowy.pl

kawa KIMBO delonghi

Testy przeprowadzałam na kawie KIMBO, palonej dla De’Longhi – fot. blogkawowy.pl

LatteCrema – test idealnie spienionego mleka

Cały system spieniania mleka składa się z bardzo wygodnego, odłączanego od ekspresu pojemnika na mleko, który po przygotowaniu np. cappuccino możemy w całości schować do lodówki. Bardzo praktycznie! Dla mnie jest to zdecydowanie ogromny plus tego rozwiązania. Do wyboru mamy aż trzy stopnie regulacji puszystości pianki, tj. minimalna, średnia i gruba oraz bardzo ciekawą funkcję Clean, ale o tej później. Jakość spienionego mleka jest doskonała! Do tematu spieniania mleka podeszłam nieco sceptycznie, bo większość ekspresów z wbudowanym spieniaczem wytwarza praktycznie grubą, bezsmakową pianę zamiast spienionego mleka. Zaraz po wciśnięciu na panelu głównym przycisku Cappuccino zaczęła się magia :) Mleko zostało spienione niemal jak w kawiarni. Było przyjemnie gęste, wręcz kremowe o strukturze mikro bąbelków, bez wielkich pęcherzyków powietrza. Bardzo miłe zaskoczenie.
Jak wiadomo idealnie spienione mleko ma od 60 do 70 st. C, więc w ruch poszedł mój baristyczny termometr do mleka w celu sprawdzenia poprawności przygotowanego mleka. Tu znów miła niespodzianka, bo mleko miało dokładnie 66 st. C przez co zyskało słodyczy. Test ten przeprowadziłam na mleku 3,2%.

Jak wspomniałam wcześniej zasobnik na mleko posiada także funkcję CLEAN. Do tej pory we wszystkich znanych mi ekspresach do kawy czyszczenie spieniacza było bardzo uciążliwe, bo wiązało się z demontażem całego systemu na części pierwsze (osobno rurka, dysza, spieniacz) i dokładne mycie ich pod gorącą wodą z zaschniętego po każdym użyciu mleka. Eh…
De’Longhi w modelu 23.460S rozwiązał ten problem w prosty sposób i moim zdaniem wyszło i im to bardzo fajnie. Wystarczy, że wciśniemy przycisk Clean, a ekspres sam rozpocznie czyszczenie układu spieniania mleka. Zaskoczyło mnie również to, że nie musiałam przy tym opróżniać pojemnika z mlekiem, a cały układ został wyczyszczony za pomocą gorącej wody w ciągu kilku sekund.

Młynek w ekspresie De’Longhi 23.460S – test

Muszę przyznać, że i w tej kwestii jestem miło zaskoczona. Młynek w ekspresie De’Longhi 23.460S jest bardzo cichy. Posiada on stalowe, wytrzymałe żarna oraz 13 stopniową regulację mielenia kawy. Swoje testy młynka przeprowadzałam na kawie espresso. Wystarczyło przekręcenie pokrętła regulacji o dwa 'oczka’, aby ekspres zaczął produkować idealne, wolno wypływające, gęste espresso z grubą cremą.

espresso De'Longhi 23.460S

Perfekcyjne włoskie espresso – fot. blogkawowy.pl

Kawa z ekspresu – na co można liczyć w tym modelu?

Z menu na frontowym panelu mamy do wyboru bardzo dużo napojów kawowych, w tym espresso, podwójne espresso, kawę czarną, cappuccino czy latte.  Wybór odpowiedniej kawy ogranicza się do ustawienia wielkości kawy za pomocą głównego pokrętła i wciśnięcia guzika. Ekspres De’Longhi 23.460S posiada regulowaną wysokość wylewki kawy, więc nie zależnie od tego czy mamy ochotę na espresso w małej filiżance czy latte macchiato w wysokiej, eleganckiej szklance możemy ją sobie ustawić jak tylko chcemy. Pod ekspres możemy podstawić szklankę o wysokości maksimum 14 cm.
Ekspres, prócz zaprogramowanych napojów posiada również możliwość manualnego wyboru mocy kawy, np. gdybyśmy uznali, że chcemy o danej porze dnia napić się kawy o mniej lub bardziej intensywnym smaku.

De'Longhi 23.460S

Duża kawa? Żaden problem! 300 ml kawy już prawie gotowe :) – fot. blogkawowy.pl

Ekspres De'Longhi 23.460S

Czas na przerwę :) – fot. blogkawowy.pl

Ekspres do kawy De'Longhi 23.460S

Idealnie! – fot. blogkawowy.pl

Konserwacja, czyszczenie i odkamienianie ekspresu

Urządzenie samo poinformuje nas o konieczności przeprowadzenia interwencji, np. uzupełnienia kawy ziarnistej czy też świeżej wody, opróżnienia pojemnika na fusy, wymiany filtra wody, jeśli z takiego korzystamy czy okresowego odkamienienia ekspresu. Co ciekawe ekspres powie nam nawet, że ustawiliśmy na młynku zbyt drobny stopień mielenia :)
Co jakiś czas należy też umyć części wchodzące w skład systemu do spieniania mleka (np. rurka zanurzona w mleku) oraz przepłukać wodą łatwo wyjmowalny blok zaparzający, ale o tym nie będę się rozpisywać, ponieważ są to standardowe czynności należące do każdego posiadacza ekspresu automatycznego.

Moja opinia o ekspresie De’Longhi 23.460S

Ekspres oprócz nowoczesnego i eleganckiego wyglądu doskonale sprawdzi się w każdej kuchni, a nawet małym biurze. Prócz świetnej jakości spienionego mleka, ekspres robi niesamowicie pyszną kawę o grubej piance crema, w tym moje ukochane cappuccino :) Model ten na pewno jest wart uwagi podczas zakupów ekspresu do domu. Ceny ekspresu De’Longhi 23.460S w momencie pisania tego testu rozpoczynają się od 2325 zł na Ceneo.

Test ekspresu ciśnieniowego De’Longhi 350.55B – wygląd i budowa

ekspres do kawy De'Longhi 350.55B

De’Longhi 350.55B – czarna piękność – fot. blogkawowy.pl

ekspres do kawy De'Longhi 350.55B

Posiada intuicyjne menu z możliwością personalizacji kaw – fot. blogkawowy.pl

ekspres do kawy De'Longhi 350.55B

Podgrzewacz na filiżanki, aby kawa zawsze smakowała idealnie – fot. blogkawowy.pl

Przedmiotem kolejnego testu będzie ekspres De’Longhi ECAM 350.55B Dinamica i jak w poprzednim przypadku do zapoznania się z tym, co oferuje ta maszyna posłuży mi włoska kawa KOMBI Espresso Classic palona specjalnie dla De’Longhi. Zacznijmy od wyglądu…

Według mnie ekspres De’Longhi 350.55B prezentuje się bardzo okazale. Dzięki czarnej, eleganckiej obudowie oraz dotykowemu panelowi na froncie ma bardzo nowoczesny wygląd. Na górnej części obudowy znajdziemy pokrywkę, a pod nią pojemnik na kawę ziarnistą o większej pojemności, bo aż 300 g kawy, a tuż obok aluminiową płytkę – podgrzewacz do filiżanek. Warto wspomnieć, że aby nasza przygotowana kawa miała właściwy smak, aromat oraz temperaturę należy serwować ją w ciepłych, podgrzanych wcześniej filiżankach. Na prawym boku obudowy znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra wody. O zatarciu pompy w ekspresie nie mamy się co martwić, bo za każdym razem, gdy w zbiorniku kończyła się woda ekspres informował mnie o tym odpowiednim komunikatem na wyświetlaczu i wystarczyło jej uzupełnienie, aby ekspres znów był gotowy do pracy.
Na froncie ekspresu znajdziemy dotykowy panel LCD, który jest niezwykle intuicyjny i łatwy w obsłudze. Menu ekspresu jest oczywiście w języku polskim, a z jego obsługą poradzi sobie każdy. Za pomocą menu możemy do woli programować kawy jakie chcemy serwować, a tych jest naprawdę dużo do wyboru!

Wraz z ekspresem do kompletu otrzymamy takie dodatki jak: pełną dokumentację, filtr do wody, środek do odkamieniania ekspresu, szczoteczkę do czyszczenia urządzenia, plastikową łyżkę, w razie gdybyśmy chcieli zaparzyć napój z kawy mielonej (tak, w tym ekspresie można używać kawy mielonej!), pojemnik na mleko ze spieniaczem oraz dozownik do wrzątku.

Test systemu mlecznego LatteCrema w ekspresie ECAM 350.55B Dinamica

ekspres do kawy De'Longhi 350.55B

System LatteCrema – fot. blogkawowy.pl

LatteCrema to opracowany przez De’Longhi system precyzyjnego spieniania mleka. Wraz z ekspresem ECAM 350.55B Dinamica otrzymamy w komplecie odłączany od maszyny pojemnik na mleko. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ po przygotowaniu kawy mlecznej nie musiałam wylewać mleka z pojemnika, a całość po prostu schowałam do lodówki. Dodam, że po przygotowaniu kawy z mlekiem ekspres pytał mnie czy ma wykonać automatyczne czyszczenie spieniacza. Po przekręceniu pokrętła znajdującego się na pojemniku na pozycję CLEAN następowało samoczynne płukanie całego systemu LatteCrema. Ciekawostka – nie musiałam opróżniać pojemnika na mleko. Ekspres umył cały system spieniania mleka nie ingerując w zasobnik z mlekiem :)

Jakość spienionego mleka jest doskonała! Pokrętło na pojemniku na mleko daje możliwość wyboru grubości pianki jaka znajdzie się w filiżance, a do wyboru mamy małą, średnią i grubą piankę. Sama pianka jest odpowiednio gęsta i składa się z mikro bąbelków. Nie ma tu ani jednego dużego pęcherza powietrza. To zdecydowanie duża zaleta tego systemu. Spienione mleko ma temperaturę około 65 st. C, czyli jak w kawiarni, a jego perfekcyjna konsystencja nadaje mu słodyczy.

ekspres do kawy De'Longhi 350.55B

Cappuccino już gotowe! – fot. blogkawowy.pl

Młynek w ekspresie De’Longhi ECAM 350.55B – 13 stopni mielenia kawy

De’Longhi ECAM 350.55B Dinamica posiada bardzo wydajny i cichy młynek do kawy. Do wyboru mamy aż 13 różnych stopni mielenia kawy, które możemy zmieniać za pomocą małego pokrętła umieszczonego po przykrywką pojemnika na kawę. Wraz z grubszym mieleniem kawa będzie miała lekki, przyjemny smak, ja jednak preferuję kawy o cięższym body (gęstsze), słodsze i z minimalną ilością goryczki, więc dla mnie idealnie jest drobne mielenie. Co ciekawe, jeśli ustawimy zbyt drobne mielenie ekspres powie nam o tym wyświetlając komunikat na ekranie LCD :)

Jaką kawę robi ekspres ECAM 350.55B Dinamica?

Gdy już ustawiłam młynek przyszedł czas na testy właściwe, czyli zabawę z kawą. W menu miałam do wyboru nie 3, nie 6 ale aż 11 różnych napojów! Do wyboru do koloru: espresso, kawa, kawa Long, Doppio+, Ristretto, Espresso Lungo, Cappuccino, Latte Macchiato, Caffelatte, Flat White. Do tego spienione mleko plus gorącą wodę, gdybyśmy chcieli napić się dla odmiany herbaty. Ta ilość naprawdę robi wrażenie. Ekspres ma tę zaletę, że posiada regulowaną wysokość wylewki kawy i czy będziemy pić espresso w malutkiej filiżance, czy też latte macchiato w wysokiej szklance możemy ją w łatwy sposób regulować. Maksymalna wysokość szklanki jaką postawimy pod ekspresem to 13,5 cm.

Ekspres De’Longhi ECAM 350.55B posiada bardzo ciekawą opcję My Menu, dzięki której mogłam do woli personalizować swoje kawy. Ta funkcja to coś w rodzaju własnego 'profilu’ smakowego w ekspresie, który zapamiętuje moje ulubione kawy z menu, a które wcześniej sobie ustawiałam zgodnie z instrukcjami na ekranie oraz wg moich preferencji smakowych ( np. ilość kawy do mleka).

Bardzo przydatną opcją jest także możliwość ustawienia mocy i intensywności naparu jeszcze przed jego przygotowaniem. Ta opcja przyda się szczególnie w przypadku, gdy odwiedzą nas goście. Nie będziemy musieli programować kawy od początku, gdy ciocia zażyczy sobie lekką kawę, a wujek bardzo mocną ;) Wystarczy, że za pomocą przycisku z ikonką ziarenek kawy wybierzemy moc napoju. Do wybory jest aż 5 różnych mocy kawy oraz tryb automatyczny!

Sama kawa przygotowana w tym ekspresie jest przepyszna. Espresso jest intensywne i posiada bardzo głęboki aromat i wyróżnia je przede wszystkim gruba, ciemno brązowa pianka crema, a przygotowane w kilka chwil cappuccino ma przyjemną, wysoką mleczną piankę, a idealnie spienione mleko nadało tej kawie słodkiego, aksamitnego smaku. Ciekawostką na pewno będzie to, że De’Longhi ECAM 350.55B daje możliwość przygotowania jednocześnie dwóch espresso, dwóch espresso lungo lub dwóch ristretto.

ekspres do kawy De'Longhi 350.55B

Włoskie espresso o pięknej cremie – fot. blogkawowy.pl

ekspres do kawy De'Longhi 350.55B

Chwilę po przygotowaniu espresso nadal ma piękną piankę – fot. blogkawowy.pl

Test na ogromne 300 ml latte macchiato zaliczony na 6+ – fot. blogkawowy.pl

A gdy przyjdą goście ekspres szybko przygotuje kawę dla każdego! – fot. blogkawowy.pl

Odrobina relaksu z pyszną kawą :) – fot. blogkawowy.pl

Konserwacja i obsługa ekspresu

Konserwacja ekspresu jest banalnie prosta i ogranicza się do minimum. Ekspres przed wyłączeniem sam się przepłucze, system spieniania mleka wyczyści się samodzielnie, bez konieczności opróżniania pojemnika na mleko, a dodatkowo poinformuje gdy skończy się mleko, kawa czy woda lub przyjdzie czas na odkamienienie urządzenia. Z komunikatów na wyświetlaczy LCD dowiemy się w odpowiednim momencie, że należy opróżnić pojemnik na fusy lub gdy ustawimy zbyt drobne mielenie w młynku. Obsługa tego ekspresu jest wg mnie łatwa i wygodna.

Moja opinia o ekspresie De’Longhi ECAM 350.55B

Jestem bardzo mile zaskoczona tym co oferuje ekspres De’Longhi ECAM 350.55B. Ilość opcji, napojów kawowych oraz ich jakość jest naprawdę niesamowita! Największe wrażenie wywarły na mnie doskonała kawa oraz możliwość personalizowania napojów według moich upodobań smakowych. Powiększony pojemnik na kawę ziarnistą sprawia, że urządzenie znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w domu, ale i w biurze. Ceny ekspresu rozpoczynają się od 2850 zł na Ceneo.

3.7/5 - (41 votes)

Leave a Reply