Jaki wpływ na smak kawy ma woda?

„Kupiłam wysokogatunkową kawę, prosto z palarni. Mam dobrej jakości młynek i kawiarkę. A mimo to smak napoju nie jest wystarczająco zadowalający. Czym jest to spowodowane?” Ktoś ostatnio zadał mi takie pytanie. Pierwsza moja myśl – woda.  To ona ma duże znaczenie na to jak nasza kawa będzie smakować, przecież kawa to co najmniej 97% wody!

Zasada 1 – Używaj przefiltrowanej wody! 

Woda składa się z minerałów i pierwiastków które w nieodpowiedniej ilości zmieniają smak kawy. Twarda woda, czyli taka z nadmiarem mikroelementów sprawi, że zaparzona kawa będzie miała mniej wyraźny smak. Natomiast woda zbyt czysta, pozbawiona wszystkich minerałów, jak np. destylowana spowoduje, że napój będzie lekko ostry i kwaśny.

Wodą płynąca z naszych kranów jest z dodatkiem bakteriobójczego chloru, jego ilość jest niewielka, dlatego też nie może nam zaszkodzić, jednak mocno wpływa na smak przygotowywanego napoju, przekłamując jego prawdziwy smak. Nawet najlepsza jakościowo kawa traci swoje aromaty przez zbyt twardą wodę. Dlatego istotne jest by była ona wcześniej przefiltrowana. Filtry oczyszczają ją z wszelkich zanieczyszczeń, dzięki czemu jest przejrzysta, nie pozostawia osadu i pozbawiona jest zapachu. Wlewając do ekspresu wodę prosto z kranu narażamy go zakamienienie, co jest najczęstszą przyczyną awarii. Dzisiaj kupno dzbanka filtrującego wodę to żaden problem. Internet pęka w szwach od ofert, w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, a nawet w supermarketach znajdziemy je w różnych rozmiarach, pojemnościach i systemach filtracji.  Cena takiego dzbanka zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Do niedawna używałam dzbanka filtrującego Brita, ale ostatnio zakupiłam taką sztukę – dzbanek polskiej firmy Dafi. Sprawdza się równie wspaniale :)

Zasada 2 – Odpowiednia temperatura wody!

 Kolejnym punktem na jaki warto zwrócić uwagę jest temperatura wody jaką zalewamy kawę. Idealna temperatura to 90 stopni, ale będąc mniej precyzyjnym jest to zakres od 88-94 stopni. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego termometru, wystarczy jak po jej zagotowaniu odczekamy około minuty. Powszechne jest zalewanie kawy wrzątkiem, jednak nie jest to dobra praktyka, gdyż przez to zabijamy delikatne olejki eteryczne znajdujące się w ziarnach. Z kolei woda niewystarczająco gorąca nie wydobędzie z kawy całego bukietu smaków.

Warto o tym pamiętać przy kolejnym parzeniu :)

5/5 - (1 vote)
Share
Edyta

Published by
Edyta

Recent Posts

Czy dzieci mogą pić kawę? Wpływ kofeiny na zdrowie dziecka

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy ich dzieci mogą pić kawę. Kofeina, która występuje w…

10 czerwca 2023

Kawa w ciąży

Picie kawy w ciąży to same niepewności... Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że w ciąży nie…

23 lipca 2019

Akrylamid w kawie – rzeczywiste zagrożenie, czy „burza w szklance wody”?

Akrylamid w kawie, o co chodzi? Pewien niepokój wśród miłośników kawy wzbudziła bardzo medialna ostatnio…

21 kwietnia 2018

Jak wybrać kawę, żeby smakowała?

Przygoda z kawą dla wielu osób zaczyna się bardzo wcześnie. Zazwyczaj ogranicza się do marketowej…

28 października 2017

Porównanie ekspresów ciśnieniowych De’Longhi, część IV. Test ekspresu De’Longhi Primadonna Elite Experience 650.85.MS

Przyszedł czas na ostatni, piąty test ekspresu do kawy od De'Longhi. Na sam koniec zostawiłam sobie…

12 września 2017

Porównanie ekspresów ciśnieniowych De’Longhi, część III. Test ekspresu De’Longhi Primadonna S Evo ECAM 510.55.M

W moim kolejnym teście przyjrzę się dokładniej jednemu z najlepszych ekspresów ciśnieniowych jakie oferuje De'Longhi, a mianowicie modelowi Primadonna…

5 września 2017