Chemex – historia, zasada działania

Czasy, w których przygotowanie kawy polegało po prostu na wsypaniu jej do filiżanki i zalaniu gorącą wodą, skończyły się bezpowrotnie! Obecnie mamy tak szeroki wybór ekspresów, kafetier, aeropressów, dripperów i innych urządzeń o egzotycznie brzmiących nazwach, że możemy eksperymentować z kawą do woli i za każdym razem na nowo odkrywać jej głęboki zapach i wspaniały smak. Dziś przedstawię Wam jedno z takich urządzeń – ekspres przelewowy Chemex Classic Coffee Maker.

Zaparzacz Chemex ma długą i ciekawą historię. Urządzenie zostało wynaleziono już w 1941 roku przez utalentowanego chemika – doktora Petera Schlumbohma. Przez te wszystkie lata było udoskonalane i dopracowywane, aby obecnie stać się jednym z najchętniej kupowanych, najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych ekspresów przelewowych na świecie.

Twórca Chemexa Dr Peter Schlumbohm

Urządzenie jest wykonane z wysokiej jakości żaroodpornego szkła, które nie pochłania zapachów, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływają one na smak i aromat zaparzanego naparu. Chemex Coffee Maker swym wyglądem przypomina karafkę w kształcie klepsydry z drewnianym kołnierzem, pełniącym rolę uchwytu. Jego oryginalny design jest powszechnie doceniany nie tylko przez miłośników niebanalnych akcesoriów domowych, ale i ekspertów zajmujących się sztuką. Dzięki temu od lat zajmuje on zaszczytne miejsce podziwianego eksponatu na stałej ekspozycji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, a w Instytucie Technologii w Illinois uznano go za jeden ze stu najlepiej zaprojektowanych przedmiotów współczesnej sztuki użytkowej.

Ekspres przelewowy Chemex

Wygląd wyglądem, ale najważniejsza jest przecież funkcjonalność! Ekspres jest łatwy w obsłudze oraz szybki w działaniu. Jednorazowo można w nim zaparzyć 6 filiżanek kawy, a dzięki grubym filtrom, które zatrzymują oleiste związki z ziaren kawowych, napój jest czysty i łagodny w smaku. Jak go przygotować? To banalnie proste i zajmuje zaledwie kilka minut.

A więc do dzieła!
Specjalnie przygotowany dla urządzenia Chemex filtr wkładamy do ekspresu i lekko zamaczamy go wrzącą wodą, a nadmiar płynu wylewamy. Dzięki czemu nasza kawa nie będzie miała posmaku papieru, a naczynie ogrzeje się, co jest istotnym warunkiem, aby kawa była bardzo aromatyczna. Świeżo zmieloną kawę wsypujemy do ekspresu i powoli zalewamy gorącą wodą. Najlepiej na każde 100 ml wody użyć 6-7 g dość grubo zmielonej kawy. Pamiętać trzeba o tzw. preinfuzji kawy, czyli nasączeniu jej najpierw odrobiną wody, aby zwiększyła swoją objętość oraz uwolniła dwutlenek węgla, który może nam zepsuć smak naparu. Dlatego też na samym początku zalewamy zmieloną kawę taką ilością wrzącej wody, aby ją po prostu „przykryć”, a następnie czekamy ok 30 sekund.
Teraz możemy przejść do sedna. Cienkim strumieniem, powoli zalewamy ziarna zaczynając od środka, a następnie ruchami kolistymi kierujemy strumień do zewnątrz. Należy pamiętać, aby nie lać wody zbyt gwałtowni i nie „wzburzyć” ziaren, ponieważ nasza kawa może zrobić się bardzo gorzka. Gdy już przelejemy całą wodę wyrzucamy filtr, a kawę przelewamy do filiżanek czy kubków.
Aromatyczny napój jest już gotowy do wypicia.

Poniżej krótki filmik z instrukcją Chemexa. Źródło Sweet Surrender

Warto dodać, że kawa z Chemexa jest bardzo delikatna, pozwala wydobyć z ziaren co to jest w nich ukryte, posiada także lekkie body, dlatego tak przyjemnie się ją pije.
Pamiętajmy, aby wybierać wyłącznie świeżo palone ziarna, prosto z palarni. To właśnie takie ziarenka najlepiej sprawdzają się w Chemxie.
Zdradzę tylko jeszcze, że moją ulubioną jest kawa Kostaryka Dota Tarrazu Hermosa SHB z palarni Finest Coffee :)

Smacznego!

PS. Chemex ma jeszcze inna, bardzo ciekawą funkcję w moim domu ;)

Chemex, piękna ozdoba

5/5 - (1 vote)
Share
Edyta

Published by
Edyta

Recent Posts

Czy dzieci mogą pić kawę? Wpływ kofeiny na zdrowie dziecka

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy ich dzieci mogą pić kawę. Kofeina, która występuje w…

10 czerwca 2023

Kawa w ciąży

Picie kawy w ciąży to same niepewności... Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że w ciąży nie…

23 lipca 2019

Akrylamid w kawie – rzeczywiste zagrożenie, czy „burza w szklance wody”?

Akrylamid w kawie, o co chodzi? Pewien niepokój wśród miłośników kawy wzbudziła bardzo medialna ostatnio…

21 kwietnia 2018

Jak wybrać kawę, żeby smakowała?

Przygoda z kawą dla wielu osób zaczyna się bardzo wcześnie. Zazwyczaj ogranicza się do marketowej…

28 października 2017

Porównanie ekspresów ciśnieniowych De’Longhi, część IV. Test ekspresu De’Longhi Primadonna Elite Experience 650.85.MS

Przyszedł czas na ostatni, piąty test ekspresu do kawy od De'Longhi. Na sam koniec zostawiłam sobie…

12 września 2017

Porównanie ekspresów ciśnieniowych De’Longhi, część III. Test ekspresu De’Longhi Primadonna S Evo ECAM 510.55.M

W moim kolejnym teście przyjrzę się dokładniej jednemu z najlepszych ekspresów ciśnieniowych jakie oferuje De'Longhi, a mianowicie modelowi Primadonna…

5 września 2017