Najpopularniejsze gatunki kawy to na pewno wszystkim dobrze znana Arabika oraz być może trochę mniej kojarzona Robusta. Każda z tych odmian wymaga innych warunków klimatycznych, inaczej wygląda i smakuje. Jak więc je odróżnić? I która z nich jest lepsza?
Arabika stanowi aż 70% udziału w całym rynku kawowym. Uznawana jest za kawę najwyższej jakości. Wywodzi się z Etiopii, gdzie rośnie na dziko, natomiast uprawiana jest głównie w Brazylii, Kolumbii, Afryce, w Indiach i na Karaibach. Plantacje znajdują się na wysokości 1200-2000 m.n.p.m. Jedynie tamtejszy tropikalny klimat pozwala na jej uprawę, bowiem na niższych wysokościach ziarno arabiki bardzo szybko zostałoby zaatakowane przez chorobę Hemileia Vastarix lub przez szkodniki. Drzewa arabiki mogą osiągać wysokość nawet 15 metrów, jednakże by ułatwić zbiory na plantacjach zostają one przycinane do 2-3 metrów, czyli do rozmiarów krzewu. Liście kawowca mają ciemno zieloną barwę, są lekko owalne i rosną parzyście. Kwiaty krzewu są białe, a owoce czerwone. Owoc dojrzewa przez ok. 9 miesięcy. Każdy z nich posiada w sobie dwa nasiona, zwane ziarnami kawy. Kawowiec kwitnie kilka razy w ciągu roku i może dostarczyć średnio od 0,5 kg. – 5 kg. kawy. Wszystko jest uzależnione od klimatu oraz możliwości samej rośliny. Ziarna arabiki są płaskie, lekko podłużne, z charakterystyczną „bruzdą” w kształcie litery „S” znajdującą się po środku ziarna. Zawierają w sobie. ok. 1-1,7 % kofeiny. Smak arabiki jest bardzo charakterystyczny. Cechuje się kwasowością, która w zależności od regionu uprawy może być mniej lub bardziej wyczuwalna. Kawa jest łagodna, pozbawiona goryczki, ma zdecydowanie szlachetniejszy smak niż Robusta. Często wyczuwalnym aromatem jest czekolada i przyprawy korzenne.
Drugą popularną odmianą kawy jest Robusta. Gatunek ten odkryto dość późno, bo dopiero w XIX wieku. Robusta jest bardziej odporna na choroby i szkodniki. Ma mniejsze wymagania co do warunków klimatycznych, dlatego uprawiana jest na niższych wysokościach niż arabika, ok. 0-700 m.n.p.m. Główne plantację znajdują się w Wietnamie, Brazylii, Indiach i Ugandzie. Ziarna robusty są znacząco mniejsze i bardziej owalne od arabki, a bruzda przechodząca przez środek ziarna jest prosta. Zawierają za to więcej kofeiny, ok. 2-4,5 %. Smak robusty jest bardziej ostry, gorzki i wyczuwalnie cierpki. Zaletą tych ziaren jest tzw. crema, która tworzy się na powierzchni naparu. Robusta jest częstym składnikiem mieszanek kawowych, jak również podstawą kaw rozpuszczalnych.
Istnieją również mniej popularne gatunki kawy. Jednym z nich jest Liberica. Uprawia się ją u Wybrzeży Kości Słoniowej i Liberii. Jej udział w rynku jest znikomy, stanowi niespełna 1%. Ziarna Liberici są dużo większe od arabiki, ale dają mniej aromatyczny smak. Można go porównać do wcześniej opisanej robusty. Innym gatunkiem jest kawa o nazwie Arabusta, która stanowi skrzyżowanie krzewów kaw Arabiki i Robusty.
Zdecydowanie najsmaczniejszą i najbardziej aromatyczną kawą jest Arabika. Ma mnóstwo odmian, szeroką gamę smaków, więc łatwo znaleźć coś dla siebie. Różni się miejscem uprawy, sposobem pozyskiwania czy też samym sposobem jej wypalania. Odpowiednie „podejście” do ziaren pozwoli delektować nam się pysznym naparem. Robusta za to dostarczy nam więcej kofeiny, a co za tym idzie mocniej nas pobudzi. Sprawi również, że nasza kawa będzie z większą ilością pianki i cięższym body na języku. Większość kawiarni stosuje mieszanki arabiki i robusty, tak by zachować moc aromatu pierwszej z nich oraz zwiększyć tzw. after taste i ciężar smaku robusty.
A Wy jaką kawę wolicie? :)
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.