Słownik Kawosza

Co to jest tamper? Na czym polega praca profesjonalnego baristy? Jak nazywa się domowe urządzenie do parzenia kawy pod ciśnieniem? Stworzyłam dla Was Słownik Kawosza, który pomoże zrozumieć część pojęć będących do tej pory pewną zagadką. Postaram się w jasny i prosty sposób wyjaśnić terminy używane w „świecie kawy”.

 

A

Americano – tradycyjne espresso rozcieńczone wodą by złagodzić jego smak.

Arabika – najpopularniejszy gatunek ziaren. Uznawana jest za kawę najwyższej jakości. Największe uprawy znajdują się w Brazylii, Etiopii, Indonezji.

Automatyczny ekspres ciśnieniowy – ekspres, w którym możliwe jest precyzyjne zaprogramowanie ilości wody potrzebnej na przyrządzenie danego rodzaju kawy.

 

B

Barista – osoba zajmująca się profesjonalnym parzeniem kawy. Posiadająca odpowiednią wiedzę na temat kawy, metod parzenia i tworzenia mieszanek.

Blending – tworzenie mieszanek kawy.

 

C

Caffe Mocha – napój kawowy na bazie espresso, spienionego mleka z dodatkiem sosu czekoladowego i udekorowanego bitą śmietaną.

Cappucino – włoska kawa przygotowywana z espresso i spienionego mleka.

Con Panna Espresso – espresso z bitą śmietaną.

Coretto – espresso z dodatkiem niewielkiej ilości alkoholu. Najczęściej jest to włoskie grappe, koniak lub brandy.

Crema – brązowa pianka znajdująca się na powierzchni kawy. Stanowi ok. 10% całego naparu. Dobra crema powinna mieć jednolity kolor, bez przebarwień.

 

D

Doppio – podwójne espresso.

 

E

Espresso – mocna i ciemna kawa przygotowywana w ekspresie pod dużym ciśnieniem. Charakteryzuje się gęstą pianką, zwaną cremą.

Espresso Machiato – równie popularne jak tradycyjne espresso. Różnicą jest dodanie do niej niewielkiej ilości mleka.

 

H

Hopper – pojemnik w młynku na ziarna kawy.

 

I

Ice Coffee / Cafe Frappe – mrożona kawa z kostkami lodu. Zazwyczaj dodaje się do niej również gałkę lodów, bitą śmietanę i syrop smakowy.

Irish Caffe – espresso połączone z irlandzką whiskey i zagęszczoną śmietaną.

 

K

Kafetierka / Kawiarka – domowe urządzenie do parzenia kawy pod ciśnieniem. Alternatywa ekspresu.

Kawa po turecku – kawa wywodząca się z Turcji. Jej sposób przygotowania polega na czterokrotnych podgrzaniu wody, cukru i mleka, a następnie czterokrotnym dolaniu zimnej wody.

Kolba – część ekspresu do której wsypuje się zmieloną kawę.

 

L

Lungo – jest to „przedłużone espresso”.  Przygotowuje się tak jak espresso, lecz z większą ilością wody, co łagodzi jego smak.

Latte Art – technika artystycznego rysowania spienionym mlekiem na kawie. To prawdziwa sztuka. Najlepsi biorą udział w zawodach World Latte Art Championship i potrafią wyczarować niesamowite obrazy na espresso.

Latte Machiato – trójwarstwowa kawa. Połączenie espresso i spienionego gorącego mleka. Podawana w wysokich, grubych szklankach. Zawiera więcej mleka niż cappucino.

 

N

Nadekstrakcja – proces zbyt długiego parzenia espresso. Jest on najczęściej spowodowany zbyt wysoką temperaturą, ciśnieniem lub zbyt drobnym zmieleniem kawy.

 

P

Podekstrakcja – proces zbyt krótkiego parzenia espresso. Jest on najczęściej spowodowany zbyt niską temperaturą, ciśnieniem lub zbyt grubo zmieloną kawą.

 

R

Ristretto ? Jest to kawa przygotowywana jak espresso, lecz z mniejszej ilości wody (około 15 ml) przez co jest bardziej wyrazista w smaku. Czas parzenia to 10-15 sekund.

Robusta – gatunek kawy dużo bardziej odporny na zmiany klimatu i choroby niż arabika. Jest od niej mniej aromatyczna, za to bardziej gorzka i z wyczuwalnym czekoladowym posmakiem. Zawiera także więcej kofeiny przez co służy jako częsty dodatek do mieszanek espresso.

Romano ? espresso z dodatkiem soku z cytryny. Serwuje się je razem z ćwiartką cytryny ułożoną na talerzyku.

Roster – piec do wypalania zielonych ziaren kawy.

 

S

Shot – pojedyncze zaparzenie espresso.

Spieniacz – urządzenie służące do ubijania mleka.

 

T

Tamper – przyrząd do ubijania kawy w kolbie ekspresu.

 

W

World Barista Championship – Międzynarodowe Mistrzostwa Baristów.

 

Z

Zasada 4 M – zasada stosowana we Włoszech oznaczająca, że jakość espresso zależy od: Miscela – Mieszanki kawy, Macinacaffc – Młynka, Machina – Maszyny-ekspresu do kawy oraz Mano – Manualnej czynności wykonywanej przez barmana.

fot. mtnsidechurch.org

 

 

Rate this post

Leave a Reply