Jak spienić mleko do kawy?

Do przygotowania ulubionej mlecznej i puszystej kawy jak np. latte, cappuccino lub greckie frappe potrzebujemy doskonale spienionego mleka.

Jak spienić mleko do kawy? Jak zrobić piankę do kawy?

Czynność ta nie jest nadzwyczaj trudna, ale wymaga od nas pewnej wprawy czy też umiejętności. Idealna pianka powinna być gładka i lekka, ale nie może być za bardzo gęsta lub za rzadka. Mleko możemy spienić automatycznie dzięki zamontowanej dyszy w ekspresie lub ręcznie na kilka sposobów.

Spieniacz w ekspresie

Potrzebujemy:

* mleko (najlepiej z zawartością tłuszczu 3,2%)

* metalowy dzbanek

Chcąc uzyskać perfekcyjnie spienione mleko, którym nie powstydziłby się nawet zawodowy barista konieczne jest wcześniejsze włożenie mleka oraz dzbanka, w którym będziemy je spieniać do lodówki. Po ich schłodzeniu mleko przelewamy do dzbanka (najlepiej by był on ze stali nierdzewnej). Dzbanek przechylamy na bok i zanurzamy dyszę najgłębiej jak to możliwe. Następnie włączamy urządzenie. Zaczynając spienianie od dna powolnym ruchem obniżamy dzbanek, tak, aby końcówka dyszy zbliżała się do powierzchni mleka. W momencie gdy usłyszymy jednostajne syczenie oznaczać to będzie, że mleko dobrze się spienia. Jeśli dysponujemy termometrem syczenie pojawi się w momencie gdy mleko osiągnie temperaturę ok. 38-40 °C. Następnie przesuwamy spieniacz do bocznej ścianki naczynia, mleko wówczas zacznie wirować i osiągnie temp. ok 70-72°C. To jest moment kiedy należy spienianie zakończyć. Ważne by nie robić tego za długo, gdyż osiągniemy zbyt wysoką temperaturę. Mleko po spienianiu powinno mieć trzy warstwy. Najniższa warstwa to niespienione mleko, albo spienione bardzo delikatnie. W środku znajduję się pianka o jaką nam chodziło – gęsta i gładka. Natomiast na samym wierzchu mamy piankę zbyt rzadką. By uzyskać piankę o jednakowej konsystencji należy wszystkie trzy warstwy ze sobą wymieszać. Spienienie porcji mleka przy użyciu dyszy w ekspresie zajmuje około 10-15 sekund.

Ręczny spieniacz na baterie

Potrzebujemy:

* mleko (3,2 %)

* spieniacz na baterię

Jak spienić mleko ręcznym spieniaczem na baterie?
Brak ekspresu w domu wcale nie uniemożliwia nam zrobienia kawy niczym z najlepszej kawiarni. Możemy zaopatrzyć się w ręczny spieniacz na baterie. Dostaniemy go w sklepach z asortymentem do domu i kuchni jak również w większych marketach. Takie cacko kosztuje kilkanaście złotych. Jest to więc tanie, proste i bardzo popularne urządzenie do przygotowania mlecznej kawy. Podobnie jak w przypadku spieniacza zamontowanego w ekspresie używamy tłustego mleka. Różnica jest jednak taka, że mleko podgrzewamy wcześniej do temperatury ok 70 °C. Unikajmy jednak wyższej temperatury ponieważ mleko nie będzie dobre w smaku gdyż straci swoją słodycz, dodatkowo może powstać nam tzw. kożuch.
Spieniacz zanurzamy w mleku jak najbliżej dna i włączamy tworząc spory wir. Nie machajmy nim w górę i w dół. Cała operacja spieniania mleka powinna trwać około 45-60 sekund, w zależności od mocy naszego urządzenia. Jeśli chcemy uzyskać grubą i sztywną pianę wydłużmy ten czas do 2-3 min. Po zakończeniu spieniania zamieszajmy nasze mleko robiąc okrężne ruchy naszego naczynia i stuknijmy nim kilka razy o blat stołu lub szafki, aby pozbyć się powietrza.
Rezultatem będzie gładka piana idealna do latte lub cappuccino.

Słoik w ruch,
czyli jak spienić mleko bez pieniacza

Potrzebujemy:

* mleko (3,2 %)

* słoik z przykrywką

Jak spienić mleko w słoiku?
Nie posiadając żadnego spieniacza możemy posłużyć się przedmiotem który na pewno dostępny jest w każdym gospodarstwie domowym? Słoik. Jest to tak prosta sprawa, że nie wymaga długiego opisu. Tutaj również konieczne jest wcześniejsze podgrzanie mleka do temperatury ok 70 °C. Gorące mleko przelewamy do słoika, szczelnie zamykamy i energicznie potrząsamy niczym w shakerze. Po chwili mleko ma konsystencję idealną do mlecznej kawy.

Mieszadło miksera? Pewnie, że tak!

Potrzebujemy:

* mleko (3,2 %)

* mieszadło miksera

Innym domowym sposobem na uzyskanie odpowiedniej pianki jest… mieszadło z miksera. Metodę tę odkryłam w momencie wyczerpania się baterii w spieniaczu, a że potrzeba matką wynalazków to mam prosty sposób na piankę. Do podgrzanego wcześniej mleka wkładamy uniwersalną końcówkę z miksera i energicznie kręcimy nią w dłoniach, ocierając je o siebie. Aby górna warstwa mleka spieniła się dość gęsto pod koniec spieniamy mleko przy samej powierzchni. Jest to może trochę dłuższy proces, ale równie skuteczny.

5/5 - (1 vote)

1 Comment

  1. Fraszka

    29 czerwca 2016 at 08:24

    Ja się skusiłam na osobny wolnostojący spieniacz Amici i imho bdb opcja do przygotowania fajnej kawki. Spienianie z podgrzaniem lub na zimno bez podgrzewania, do tego od razu ma też funkcję samego podgrzewania mleka z mieszaniem ale bez spieniania. Pozycja obowiązkowa dla kawosza :)

Leave a Reply